Efes & Meryem Ana Evi

Yetişkin
Çocuk
Meryem Ana'nın Evi | Efes Ören Yeri | Artemis Tapınağı
Kategori
Tarih
Günlük Turlar
Hergün

Tur Detayları ;

Hareket : 10:00 – Dönüş : 19:00

Siz değerli misafirlerimizi sabah veya öğlen saatlerinde otelinizden veya İzmir Havalimanı’ndan alarak  turumuza başlıyoruz.

Ziyaret Edeceğimiz Yerler:

 

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti MÖ 8600 dönemine basit bir yerleşim olarak başlamış. Yüzyıllar içinde büyüyerek döneminin en önemli dünya başkentlerinden birisi olmuş.

Kurulduğu İzmir’in Selçuk ilçesinin Anadolu’nun en verimli topraklarından birisi olması, ticaret yollarının buradan geçmesi, ve dünyanın doğusu ve batısını birbirine bağlayan bir limana sahip olması sayesinde şehir çok gelişmiş. Altın çağını ise MÖ 129’da Roma İmparatorluğu’na bağlandıktan sonra görmüş. Asya Eyaleti’nin başkenti olmuş. Bu dönemde (MÖ 1.-2. yüzyıl) Efes 200.000 kişiyi aşan nüfusu ile bir çağının en büyük metropollerinden birine dönüşmüş.

Şehirde biriken zenginlik mimariye de yansımış. Tekrar ayağa kaldırılarak sergilenen Celsus Kütüphanesi’nin ihtişamından ne kadar etkileyici bir şehir olduğunu tahmin etmek mümkün. Roma ile yarışır nitelikte olduğu söyleniyor.

Şehrin güzelliği ile en meşhur yapısı ise, şehir Romalıların eline geçmeden önce, MÖ 550’de Lidya kralı Creseus tarafından yaptırılan ve dünyanın 7 harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı. Maalesef bugün tapınaktan  sadece geriye bir kaç parça taş ve sonradan birleşirilmiş bir sütun kalmış. Bir Yunan tanrıçası olan Artemis’in Anadolu’nun bereket tanrıçası Kibele’nin devamı olduğu, Yunan kültürüne sentezlendiği düşünülüyor.

Efes pek çok din ve ırktan insana ev sahipliği yapıyordu. Buradaki hoşgörü ortamına güvenen Aziz Paul, takriben MS 36 yılında İsa’nın Kudüs’te çarmıha gerilişinin ardından güvende olması için Meryem’i buraya getirmişti. Bugün Meryem Ana’nın yaşadığı ev dünyanın dört bir köşesinden gelen Hristiyanlar tarafından ziyaret edilen bir hac noktası.

 

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı,  aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis'e ithaf edilmiş tapınak Efes'te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır. Türkiye'deki antik kent Selçuk İzmir'de bulunmaktadır.

Tapınak Lidya Kralı Kroisos tarafından başlatılmış 120 senelik bir projenin eseridir. Dünyanın yedi harikasını derleyen Sidon'lu Antipader tapınağı şöyle tarif etmiştir.

"Mağrur Babil'in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus'taki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolos'un engin mezarını; ama Artemis'in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki "İşte! Olimpus'un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı. "

Bizanslı Philon ise tapınak için şunları yazmıştır:

"Kadim Babillilerin kudretli işçiliğini ve Mausoleus'un mezarını gördüm. Ama bulutlara doğru yükselen Efes'teki tapınağı gördüğümde, diğerlerinin tümü gölgede kalmıştı."

 • Tiyatro Binası ( Odeon )
 • Bouleterion
 • Çeşmeler
 • Tapınaklar
 • Brothel
 • Kütüphane
 • Agoralar
 • Antik Tiyatro
 • Roma Hamamları
 • Gymnasiums
 • Terras Evler ( Dahili olmayan bilet ücreti )

 

Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi, Efes çevresinde yer alan Bülbüldağı'nda bulunan bir Katolik ve Müslüman mabet yeridir. Selçuk'a 7 km uzaklıktadır. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich (1774-1824)'in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Görümleri ölümünden sonra Clemens Brentano'nun kitabında toplanmıştır. Katolik Kilisesi evin gerçekten Meryem Ana'nın olup olmadığı hakkında bir yorum yapmamıştır, fakat ev keşfedildiğinden bugüne düzenli olarak hac ziyaretleri almaktadır. Anne Catherine Emmerich 3 Ekim 2004 tarihinde Papa II. İoannes Paulus tarafından kutsanmıştır.

Katolik hacılar İsa'nın annesi Meryem'in, Havari Yuhanna tarafından bu taş eve getirildiği ve cennete alınışına kadar (Katolik doktrinine göre Assumption, Ortodoks doktrinine göre Dormition) bu evde yaşadığına inanarak ziyaret etmektedirler.

Bu kutsal mekan çeşitli papaların ziyaretine ve Patriklik Kutsanmasına layık görülmüştür. İlk hac ziyareti 1896'da gelen Papa XIII. Leo tarafından yapılmıştır ve en son olarak 2006 yılında Papa XVI. Benedict tarafından ziyaret edilmiştir.

Meryem'in mezarının da Bülbüldağı'nda olduğu düşünülür.

Efes Antik Kent'in üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Burada İsa'nın annesi Meryem'in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanlar yanında Müslümanlarca da kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa aranır, adaklar adanır.

Turumuzun sonunda otelinize veya İzmir Havalimanı'na dönüyoruz.

Süreler:

İzmir - Selçuk  (60 Dakika)**

Meryem Ana Evi (60 Dakika)**

Efes Ören Yeri (180 Dakika)**

Öğle Yemeği (60 Dakika)**

Artemis Tapınağı (30 Dakika)**

**Zamanlar ortalama süreleri göstermektedir.

 

Dahil olan hizmetler ;

 • Rehberlik Hizmeti
 • Klimalı araç 
 • Ören yeri ve Müze giriş ücretleri
 • Öğle yemeği

Dahil olmayan hizmetler ;

 • 18% KDV
 • İçecekler
 • Kişisel harcamalar
 • Rehber ve şoför bahşişleri 
 • Tura dahil olmayan herşey

 

Hızlı Arama Anahtar Kelimeler

Kültür Turları - İzmir Transfer - Çeşme Transfer - Sıkça Sorulan Sorular - Bergama Transfer Ücreti Ne Kadar - İzmir Çeşme Arası Kaç Km - Kuşadası'nda Gezilecek Yerler - İzmir Günübirlik Turlar - Günlük Turlar - İzmir Bodrum Transfer - Afrodisias Antik Kenti Tarihi - Günübirlik İzmir Turu - Selçuk'ta Gezilecek Yerler - İzmir Havalimanı Alaçatı Transfer - İzmir Transfer Firmaları - Vip Transfer Hizmeti - Şirince Ulaşım - Pamukkale Tur Seçenekleri - İzmir Havalimanı Swiss Otel Transfer - İzmir Çıkışlı Efes Turu - Ege Transfer Turizm Hakkında - İletişim

İş Ortaklarımız